Foredrag: I morgen angriber vi igen
Et foredrag om ledelse af mennesker der skal præstere
Man siger, at alle kneb gælder i krig og kærlighed. Det er måske ikke helt sandt, men Kim Kristensen vil i sit foredrag give en masse inspiration omkring det, at gennemføre ultimativ ledelse under ekstreme forhold.
Ledelse som kan medføre de smerteligste konsekvenser. De danske styrker i Afghanistan har i år mistet flere unge dygtige soldater en dansk bataljon har oplevet i nyere tid, men selv når den danske bataljon i Afghanistan havde lidt svære tab eller fået sårede soldater, så var holdningen altid den samme:
"I morgen angriber vi igen".
Krigen mod Taleban har en både hård og menneskelig side, hvor bekæmpelsen af Taleban går hånd i hånd med beskyttelsen af den lokale afghanske befolkning, som vi skal hjælpe til at opleve fred, ro og mulighed for god udvikling i deres område. Det er missionen! Det er primært derfor vi er der!
Hvis vi overfører dette til erhvervslivets verden, hvad skal der så til for at få medarbejderne til - under selv de mest ekstreme forhold - at "angribe igen i morgen".
Det giver Kim Kristensen, i et inspirerende og lærerigt foredrag, nogle gode bud på, til refleksion og inspiration for dig og din virksomhed.
Du kan jo starte med at stille dig selv spørgsmålet: "Er jeg klar til at angribe igen i morgen?".

