Foredragsholder

Lene Tanggaard

Lene Tanggaard er Cand. Psych., Ph.d., tidligere rektor på Designskolen i Kolding og professor på Aalborg Universitet. Hun har udgivet flere bøger om kreativitet og læring, og er forfatter til en lang række artikler i danske og internationale tidsskrifter.

Del med andre

Det kreative nej

Et foredrag om Kreativitet og innovation.

Vi oplever også selv at måtte afvise andre. Det kan være som leder eller kollega på arbejdspladsen. Men vi taler sjældent om afvisninger, for det kan være svært at dele sine fejl.

Spørgsmålet er, om vi kan omfavne de fejl og afvisninger, vi støder på livet igennem, så de giver os positiv energi og værdifulde medspillere i vores kreativitet. Den første idé er jo ikke altid den bedste, men den kan give energi og lyst til den næste og den næste. Alle kreative processer involverer modstand. Sådan er det; “så må man bare op på hesten igen!”

I sit nye foredrag giver professor i kreativitet, Lene Tanggaard, nye svar på, hvor vi kan bruge afvisningen som en kreativ drivkraft, og inspirerende eksempler og cases på, hvordan et nej kan katapultere os videre til noget, der får positiv betydning for vores eget liv og andre.

Foredraget kan også afvikles på engelsk.

Book foredrag

Udfyld formularen, hvis du ønsker at booke dette foredrage eller gerne vil vide mere!

Andre spændende foredrag

  • At hacke bakteriernes hemmelige kommunikation

    At være nysgerrig, være modig, iværksætteri og drømmen om at opdage og skabe et bedre liv for os alle.

  • Bæredygtig ledelse – ESG som den nye ABC

    Inspiration og konkrete eksempler på, hvordan du som virksomhedsleder kan arbejde strategisk med ESG og bæredygtighed og dermed lykkes med den nye ledelsesopgave.

  • Sammen er vi bedst

    Kasper Hvidts nye foredrag sætter fokus på hvad sport og håndbold kan.