Foredragsholder

Lene Tanggaard

Lene Tanggaard er Cand. Psych., Ph.d., tidligere rektor på Designskolen i Kolding og professor på Aalborg Universitet. Hun har udgivet flere bøger om kreativitet og læring, og er forfatter til en lang række artikler i danske og internationale tidsskrifter.

Del med andre

Det kreative nej

Et foredrag om Kreativitet og innovation.

Vi oplever også selv at måtte afvise andre. Det kan være som leder eller kollega på arbejdspladsen. Men vi taler sjældent om afvisninger, for det kan være svært at dele sine fejl.

Spørgsmålet er, om vi kan omfavne de fejl og afvisninger, vi støder på livet igennem, så de giver os positiv energi og værdifulde medspillere i vores kreativitet. Den første idé er jo ikke altid den bedste, men den kan give energi og lyst til den næste og den næste. Alle kreative processer involverer modstand. Sådan er det; “så må man bare op på hesten igen!”

I sit nye foredrag giver professor i kreativitet, Lene Tanggaard, nye svar på, hvor vi kan bruge afvisningen som en kreativ drivkraft, og inspirerende eksempler og cases på, hvordan et nej kan katapultere os videre til noget, der får positiv betydning for vores eget liv og andre.

Foredraget kan også afvikles på engelsk.

Ønsker du at høre mere?

Kontakt os, hvis I ønsker at vide mere, og vi vil besvare din henvendelse hurtigst muligt!

Andre spændende foredrag

  • Ansvarligt lederskab i en digital og bæredygtig brydningstid

    Den digitale revolution skaber uanede muligheder for at genopfinde virksomheder, udvikle vores samfund og løse nogle af verdens store problemer.

  • NOMA. Forny succesen – tænk forfra i medgang

    Hvad er opskriften bag succeshistorien om NOMA? Vi kender alle historien om Nordisk Mad, deraf navnet NOMA, som fire gange blev kåret til verdens bedste restaurant mellem 2010-2014

  • Virksomhedens gode kultur

    Det er en ret udbredt misforståelse, at organisationskulturen hører til i den blødere afdeling som en art glasur på kagen. Sådan er det jo ikke, tværtimod.