Foredragsholder
Andrea Elisabeth Rudolph
Andrea Elisabeth Rudolph er en dansk iværksætter, som i 2006 deltog i en Greenpeace kemikampagne, der testede otte kvinder for skadelige og hormonforstyrrende kemikalier i skønhedsprodukter. Andreas krop var den mest ”giftige” af de otte. Det blev starten på Rudolph Care som skønhedsbrand.
Del med andre
Det personlige lederskab og lederrollen
Lederskab handler om personlighed og måden at være menneske på.
Som leder er du en rollemodel. Du skal være ordentlig, åben, turde være sårbar og hele tiden gå forrest. Hvis du har det mod, får du følgeskab.
At vide, hvad ledelse gør ved mennesker, er centralt i Andrea Elisabeth Rudolphs måde at lede mennesker på. Det er centralt i hendes tilgang, at man skal øve sig i ledelse hver eneste dag for at blive en bedre leder. Som iværksætter tænker man i starten ikke meget over ledelse, men når virksomheden vækster kommer ledelsesansvaret helt automatisk, fordi medarbejdere ønsker feedback, anerkendelse, frihed og synlig ledelse.
God ledelse kræver med andre ord træning og stor opmærksomhed på dagligdagen med medarbejderne. At være leder betyder, at du skal hjælpe medarbejderne med at præstere og udfolde deres fulde potentiale. Få det allerbedste ud af dine medarbejdere. De kan langt mere, end du tror – hvis de får frihed og mulighed for at udfolde alt det, de kan. Det ansvar har du som leder. Du skal turde være dig selv og hjælpe andre med at blive den bedste version af sig selv. Hør Andrea Elisabeth Rudolphs personlige foredrag om ledelse og mennesker og bliv klogere på, hvordan du bliver en endnu bedre leder.
Andre spændende foredrag
Tag ansvaret – din AI gør det i hvert fald ikke!
AI er allerede en del af arbejdet i mange organisationer. Den analyserer, anbefaler og handler. Men de fleste organisationer mangler stadig svar på, hvornår må AI beslutte, og hvornår skal mennesker tage over?
Fra Boss til Unboss
Der er brug for et helt andet lederskab. Den traditionelle chef prøver at tvinge medarbejderne til at yde det maksimale gennem resultatkontrakter, KPI’er, LEAN, rapportering og kontrol.
Inclusive leadership
For many leaders in today’s organisations, they are seeking tangible ways through which they can move from being a passive ally to an active ally.

